Kameničtí senioři adoptovali píšťalu!

0

Během našeho dvoudenního záříjového výletu na Jižní Moravu jsme navštívili i barokní poutní kostel Jména Panny Marie ve Křtinách (okres Blansko), postaveného podle návrhu architekta Jana Blažeje Santiniho – Aichela. Pan farář nám ochotně věnoval svůj čas na prohlídku kostela a zmínil se také o rozsáhlé kompletní rekonstrukci varhan, která aktuálně probíhá a jejíž ukončení je plánováno na rok 2023. Protože se ale jedná o finančně velmi náročný projekt, byla vypsána veřejná sbírka „Varhany pro Křtiny“ –  http://www.varhanyprokrtiny.cz/adopce, kdy se dárce stane mecenášem jedné (nebo i více) píšťal.

Mezi našimi seniory vznikl spontánní nápad zapojit se do tohoto projektu a „adoptovat“ jednu z píšťal. Společně jsme nakonec vybrali 3.000,- Kč a získali certifikát o adopci píšťaly Ais z rejstříku Copulamajor 8.

Varhany jsou organizmus, něco jako rodinné společenství, lidská společnost. Každý člen rodiny je jiný svou výškou, váhou, vlastnostmi, povahou, přece však všichni patří do jednoho společenství. Stejně je to u varhan. Každá píšťala má jinou výšku, váhu, jiný zvuk, některé píšťaly jsou zhotoveny ze dřeva, jiné z kovu. Když však chceme potěšit ucho posluchače hrou na varhany, nestačí, aby zazněl jenom jeden tón, ale aby zaznělo hned několik tónů, aby souznělo několik píšťal, které vytvoří souzvuk – akord.

Stali jsme se tak součástí velké a bohulibé věci a všem dárcům ze srdce děkujeme!   Marie a Marie

Certifikát_varhany

Komentáře nejsou povoleny.

Kompletní program, promo akce, soutěže, novinky
a zajímavosti z Kulturního centra Kamenice.

Mějte ten nejlepší přehled přímo v emailu,
s naším newsletterem Vám nic neunikne!

You have successfully subscribed to the newsletter

Špatně vyplněný e-mail, zkuste to znovu.

Souhlasím se zasíláním newsletteru KC Kamenice. Svůj souhlas mohu kdykoliv odvolat a zasílání zrušit přímo v newsletteru. Kompletní pravidla GDPR na kckamenice.cz.