Beseda o Antarktidě

0

Za účastníky sepsala Marcela Nápravníková:

Dne 3. 8. se konala v restauraci Valnovka beseda s panem prof. RNDr. Miroslavem Vosátkou, CSc. o jeho vědecké cestě na Antarktidu.
I přesto, že letní teploty šplhaly k tropickým hodnotám, zájem o vyprávění byl velký a sešli se nejen senioři, ale i lidé z Kamenice a blízkého okolí. Sál na Valnovce byl zcela zaplněn.
Přenesli jsme se do krajiny věčného ledu a poutavého vyprávění o vědecké expedici na Jižní pól, které se zúčastnilo 11 vědců z různých států světa. Výprava proběhla v lednu a únoru tohoto roku, kdy je na Jižním pólu léto. Posádka se plavila lodí kolem Mysu Horn přes Drakeův průliv na Antarktidu. Na lodi, která se neustále houpala a potácela v sedmimetrových vlnách kolem obrovských ledovců, našla posádka dočasný domov a není divu, že téměř všichni tu na ní trpěli mořskou nemocí.
Na pevnině, kde sbírali různé druhy lišejníků a další materiál pro vědecký výzkum, se setkali s jinými vědeckými expedicemi a předávali si poznatky o svých objevech.  Sbližovali se s tučňáky a tuleni, pozorovali velryby a rozmanité druhy ptactva, které v této krajině žijí. Vyprávění bylo proloženo krásnými fotografiemi a videi. Zaujalo nás, jakým způsobem se zpracovává materiál pro další použití, např. v lékařství, kosmetickém průmyslu nebo třeba v zemědělství a pan profesor odpovídal na naše dotazy a vysvětloval, co se děje s materiálem dál. Obdivuji celý tým, jak zvládal nesmírně psychicky i fyzicky náročnou cestu, kdy jim šlo každý den o život a domnívám se, že se s tímto stresem vypořádávali ještě dlouhou dobu po návratu domů. Ostatně sám pan profesor prohlásil, že už nikdy více!
Tímto chci poděkovat za všechny posluchače panu profesorovi za báječné vyprávění proložené humorem a vtipem, kterými snad zaujal každého přítomného v sále. A již nyní se těším na další besedu s panem profesorem Vosátkou.
Zároveň velký dík našim Maruškám za tuto akci, která se jako vždy vydařila.

My organizátorky děkujeme personálu hotelu Valnovka, že nám poskytli technické zázemí a že se o nás v tom horkém dni starali přísunem studených nápojů. Děkujeme!

Komentáře nejsou povoleny.

io games unblocked 2024 unblocked games 2024 play games

Kompletní program, promo akce, soutěže,
novinky a zajímavosti
z Kulturního centra Kamenice a knihovny.

Mějte ten nejlepší přehled přímo v emailu,
s naším newsletterem Vám nic neunikne!

You have successfully subscribed to the newsletter

There was an error while trying to send your request. Please try again.

KC Kamenice will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.