Zámek Štiřín

0

Zámek dnes

Zámek Štiřín patří České republice a spravuje ho Ministersvo zahraničních věcí ČR. V letech 1990 – 1994 byl zámek celkově renovován a upraven na hotel a jako první v České republice byl přijat do Asociace evropských zámeckých hotelů a restaurací.

Areál zámku je tvořen samostatným zámkem se zámeckou kaplí, udržovaným parkem využívaným jako golfové hřiště a hospodářským dvorem, který v posledních letech prošel rozsáhlou a nákladnou rekonstrukcí.

Zámek nabízí hotelovou kapacitu, gastronomické a sportovní zázemí. Upravená a provozovaná část areálu patří dnes k nejlépe udržovaným zámeckým areálům v České republice. Na zámku se pořádá řada společenských a kulturních podniků, konferencí apod.

Při zámku působí Nadace Štiřín, jejímž prezidentem je houslový virtuóz Josef Suk. Čestným členem je i potomek rodiny Ringhofferů, pan Emanuel Ringhoffer.

Historie zámku

První zmínky se datují do 15. století, v té době na místě současného zámku stála tvrz, ve které roku 1562 nocoval král Maxmilián při své první panovnické cestě do Prahy. K přestavbě tvrze na zámek dochází po 30-ti leté válce.

Roku 1750 dochází k přestavbě na honosné trojkřídlé pozdněbarokní sídlo. Ve vlastnictví zámku se vystřídali rody Salm-Reiferscheid, kníže Rohan, hrabě Nostic-Rheinek a posledním majitelem byl rod Ringhofferů, který vlastnil zámek až do roku 1945, kdy se majitelem zámku stává stát.

Akce zámky

V letech 1945-1947 byla na zámcích Štiřín, Lojovice a Olešovice Přemyslem Pitterem organizována „Akce zámky“ jejimž cílem byla záchrana dětí z něměckých koncentračních a internačních táborů. Na připomínku této akce byla na budově štiřínského zámku umístěna pamětní deska, která byla slavnostně odhalena roku 1995 u příležitosti světového kulturního výročí UNESCO.

Více informací na: http://www.stirin.cz/

GPS: 49.9165014N, 14.5992153E

Komentáře nejsou povoleny.

io games unblocked 2024 unblocked games 2024 play games