27/4 Koncert Laco Deczi | Nový termín

0

V důsledku rozhodnutí vlády ze dne 30.9.2020 jsme nuceni odložit vystoupení Laco Decziho plánované na 27.4.2021


Trumpetista, skladatel, kapelník a amatérský malíř Laco Deczi navštíví konečně letos i kamenický Kulturní dům.

Legendární trumpetista, žijící již mnoho let v USA, přijíždí opět do České republiky. Rozený Slovák, letitý pražský muzikant emigroval před Sametovou revolucí do Spojených států, kde působí dodnes.

Od svého vstupu na profesionální hudební scénu před více než padesáti lety byl Laco Deczi jejím enfant terrible a punc výjimečnosti mu zůstal dodnes.

Navzdory tehdy převládajícímu West Coast jazzu začal prosazovat explozivní hard bop podle svého velkého vzoru Clifforda Browna. Tento styl později spojil do působivé symbiózy s elektrickou jazz-rockovou fúzí Milese Davise, v jejímž duchu se odvíjí Decziho hudba dodnes.

MAFRA_LQ_FACEBOOK_USAGE_ONLY

Složení Celula New York 

Laco Deczi              – trumpeta
Michael Krásný   – basa
Jan Uvira                – piáno
Vaico Deczi            – bicí

 

 

Osobitý hudebník i výrazná osobnost Laco Deczi byl celý život provázen hudbou.

Na střední škole prošel několika hudebními soubory a v době základní vojenské služby vystupoval v Praze jako host Studia 5 a později i jako host Jazzového studia. Po vojně v roce 1962 se rozhodl v Praze zůstat a začal působit v Sextetu divadla Rokoko a následně v souboru Jazz Outsiders. Následuje angažmá v souboru S+HQ Karla Velebného a Reduta kvartet, kde se stal frontmanem.

V roce 1967 založil formaci Jazz Celulla. V tomto období byl vybrán do tehdejšího reprezentativního Czechoslovak All Star Band.

V sedmdesátých letech se stal členem Jazzového orchestru Československého rozhlasu (JOCR) a Tanečního orchestru Československého rozhlasu (TOCR). Nahrál několik sólových alb, mezi nejznámější patří „Sentimental Trumpet v doprovodu smyčcového orchestru.

V dobách ještě před emigrací složil velké množství muziky k filmům, mezi nejznámější patří Kalamita režisérky Věry Chytilové z roku 1981

Knihy a malby

V roce 2003 vychází kniha „Na plný plyn“, zobrazující průřez Lacova muzikantského i osobního života. Autor knihy je Jiří Šebánek, jeden ze spoluautorů knih a inscenací Jára da Cimrmann.

Vedle hudebních aktivit je Laco také zdatným malířem. Na kontě má několik desítek děl, většinou olejomaleb. V roce 2005 vychází kniha „Pravdy“ zobrazující Lacovu malířskou tvorbu společně s historkami k jednotlivým obrazům.

Komentáře nejsou povoleny.