S dětmi v oboře Březka

0

Po více než dvou letech, kdy jsme si prošli obdobím covidovým, byla obnovena mezigenerační spolupráce s MŠ v Kostelci u Křížků.
K velké radosti seniorů byly uspořádány dvě akce, z nichž první se uskutečnila 9. listopadu dopoledne.
Ten den jsme spolu s dětmi z MŠ udělali naučnou vycházku do obory Březka. Poměrně velký zástup dětí spolu s doprovodem několika dospělých došel k hlavní bráně obory, kde nás uvítal oborník – hajný a myslivec v jedné osobě – pan Libor Beníček. Hned na začátku naší návštěvy lesní obory upozornil děti, že se v lese musíme chovat velmi tiše, abychom neplašili zvěř.

Název Březka byl odvozen od hojných březových porostů, které můžeme vidět i dnes ve velké části obory. Obora vznikla s největší pravděpodobností na přelomu 18. a 19. století poté, co bylo toto území připojeno ze statku v Lojovicích ke statku ve Štiříně. Celá obora byla v roce 1840 ohrazena kamennou zdí a v roce 1870 ji koupil továrník Ringhoffer.

Celková rozloha je zhruba 207 ha. Zastoupeny jsou jednak jehličnaté (smrk, borovice, modřín), jednak listnaté (zejména dub a kaštan) dřeviny, obě skupiny stromů jsou početně vyrovnané.

S dětmi jsme během procházky oborou udělali několik zastavení, kdy pan hajný:

  • Je zasvětil do určování druhů stromů a jejich plodů (řekl jim, co jsou to bukvice, kaštany, žaludy a kterých stromech rostou);
  • Ukázal dětem, jak vypadá krmelec pro vysokou zvěř a kde se skladuje seno
  • Ukázal dětem lebky lišky a jezevce, špičáky (myslivci je nazývají „zbraně“) divočáků. Děti se seznámily i s nebezpečností divokých prasat, kdy zejména v době, kdy mají mladé, jsou velmi nebezpečná. Spodní špičáky, nazývané páráky a horní špičáky (klektáky) u kňourů a špičáky (háky) bachyní mohou způsobit hodně těžká zranění.
  • Ukázal dětem instalované budky pro ptáčky (v těch poškozených se uhnízdili sršni)
  • Na letorostech pokácených stromů vysvětlil dětem, jak se určuje stáří jednotlivých stromů.

Poslední zastávka byla u korýtek pro zvěř, kam děti nasypaly z domova přinesené zásoby mrkve, jablek a kukuřice. Velkým a překvapivým poznáním pro děti byla ukázka paroží daňků a jelena sika (paroží jelena sika je podstatně menší než paroží jelena evropského). Na závěr hajný předvedl dětem na vábničce imitaci hlasu jelena v říji.

Celé dopoledne bylo pro všechny děti zábavné i poučné a užili jsme si ho samozřejmě i my senioři.

Sepsala Alena Vyhnálková

 

 

 

 

Komentáře nejsou povoleny.

io games unblocked 2024 unblocked games 2024 play games

Chcete mít přehled o tom, co se u nás děje
a co pro Vás připravujeme?
Čtěte náš newsletter.

You have successfully subscribed to the newsletter

Nastala chyba. Zkuste to, prosíme, znovu.

KC Kamenice will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.