26/3 Za hranicemi možností | Promítej i ty

0

Březnové setkání v rámci našich tradičních promítání proběhne jako vždy poslední úterý v měsíci 26. března. Na pořadu je film ,,Za hranicemi možností“ složitém a extrémním životě profesionálních sportovců.

„Ty nejsi lidská bytost, jsi atletka.“ Taková slova slyší gymnastka Rita Mamun od své nemilosrdné vrchní trenérky. Intimní portrét odvrácených stránek sportu odhaluje ruský tréninkový systém, který v honbě za dokonalostí překračuje všechny meze.

Dvacetiletá moderní gymnastka Rita se připravuje na olympiádu v Riu, která by měla být vyvrcholením celé její kariéry. Nekončící fyzické úsilí je vyčerpávající, ale mnohem náročnější je psychický nátlak, kterému je vystavena ze strany svých trenérek. Ať se snaží sebevíc, nikdy to nestačí. Neustále musí splňovat jen ta nejvyšší očekávání. Ačkoliv je připravena pro úspěch obětovat všechno a sáhnout si na hranice svých možností, tady je nucena jít ještě dál. Nemyslet na rodinu, ignorovat svá zranění, ale hlavně cvičit, stále dokola. Kolik ponížení musí člověk snést, aby vyhrál?

Režie: Marta Prus
Země původu: Finsko, Německo, Polsko
Rok výroby: 2017

Stopáž: 74 min.

O podobných problematikách je třeba se informovat a také o nich mluvit. Díky dokumentům zprostředkovanými festivalem Jeden svět, máme příležitost se o lecčem poučit a třeba i předcházet různým problémům dnešní doby.

Komentáře nejsou povoleny.